תוכניות לימודים

המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית מציעה לך להצטרף למסע אינטלקטואלי מרתק, המשלב לימודים מעניינים של החברה והפוליטיקה הישראלית ושל המערכת הפוליטית הבינלאומית. המחלקה, המדורגת בסקרים בינלאומיים כבכירה והטובה ביותר בתחום זה בכל מוסדות החינוך הגבוה בישראל ובין עשר המחלקות המובילות מחוץ לארה"ב, היא מקום הלימודים הנכון לכל מי שמעוניין ללמוד ברצינות נושאים אלה. בין חברי הסגל שלה נמנים מיטב החוקרים והמרצים בארץ, מהם ארבעה זוכי פרס ישראל.

במסגרת תכנית הלימודים, תקנה המחלקה לתלמידיה ידע והבנה עמוקים ככל האפשר של המושג הרחב "פוליטיקה" תוך מיקוד באידיאולוגיות השונות והתפתחותן, המוסדות ותכליתיהם הפוליטיים, וכן נושאים נוספים המשיקים לפוליטיקה כגון הבירוקרטיה, המשפט החוקתי, תרבות ואומנות.

נא לבחור תוכנית:

תואר בוגר               תואר מוסמך               דוקטורט               מסלול תל"ם

תואר בוגר

מדעני מדינה חוקרים כיצד מתנהלת פוליטיקה – הן בתוך המדינה, והן בין מדינות. הם שואלים שאלות כמו - מדוע פורצות מלחמות? איך מוקמות קואליציות? מהו קמפיין פוליטי אפקטיבי? למה דתות מסוימות רוחשות איבה לבני דתות אחרות? איך מעוצבת מדיניות ציבורית? מהו צדק חברתי? האם תנועות חרם כמו ה-BDS  הן מוסריות? כיצד אמצעי התקשורת מסקרים פוליטיקה? מתי דמוקרטיות אינן יציבות? איך מעוצבת דעת קהל, ואיך זוכים בבחירות? אם אתם מתעניינים בדרך פעולתו של העולם הפוליטי בישראל וברחבי העולם – זה שדה המחקר בשבילכם.

לחצו לקבלת מצגת אודות קורסי המחשבה המדינית לתואר בוגר במחלקה

לחצו לקבלת קובץ עם רשימת קורסי המחשבה המדינית לתוגר בוגר במחלקה

מה עושים עם זה?

לימודי מדע המדינה מסייעים לפתח מיומנויות נחוצות בשוק העבודה. התכנית במחלקה עוצבה במטרה לתרום לשכלול חשיבה ביקורתית, קריאת וניתוח נתונים, אוריינות מחקרית ותקשורתית, והסקת מסקנות אתיות.

בוגרי המחלקה ממלאים תפקידים בכירים במגזר הציבורי והעסקי בארץ ובחו"ל בתחומי ניהול, דיפלומטיה, יחסי ציבור, עיתונות וכמובן - מחקר, הוראה ופוליטיקה. ביניהם, בהווה ובעבר - שרים, חברי כנסת, אנשי תקשורת, מנכ"לי משרדיממשלה, נגיד בנק ישראל, שגרירי ישראל, יושבי ראש של הכנסת, ורבים אחרים.

למה באוניברסיטה העברית?

האוניברסיטה העברית מדורגת במקום הראשון בישראל. המחלקה למדע המדינה היא הראשונה בארץ, בעלת היסטוריה מפוארת של מחקר והוראה. סגל המחלקה מורכב מבוגרי מיטב האוניברסיטאות בעולם ובכירי המדענים, זוכי פרס ישראל, חברים באקדמיה למדעים ובמועצה להשכלה גבוהה. חברי הסגל מעורבים בדיון הפוליטי, בפרשנות תקשורתית, כבעלי משרות בכירות בשרות הציבורי, וכיועצים למוסדות השלטון ולפוליטיקאים. המחלקה משקיעה בפעילויות העשרה, בפורום מרצים-תלמידים, בהרצאות אורח ומקיימת מסלול מיוחד למצטיינים החל מהשלבים הראשונים בלימודים.

המחלקה רואה חשיבות בשילוב בין מחקר אקדמי ומעורבות פוליטית בבירת הממשל הישראלי - ירושלים. אנו מציעים תוספות ייחודיות לתכנית הלימודים בדגש על יציאה אל השטח, כמו קורס בשילוב התמחות מעשית וקורס המשלב ביקורים בבית המחוקקים.

אנו מעודדים מצוינות, ומציעים פרסי הצטיינות שונים כבר ברמת התואר הראשון.

אנו מציעים תמיכה באמצעות פרויקט חונכות וסיוע לאוכלוסיות שונות, וכן מעמידים לרשות תלמידי שנה א' יועץ ייעודי.

איזה חוגים מתאימים לשילוב עם מדע המדינה?

תכנית הלימודים לתואר ראשון מיועדת להקנות כלים תיאורטיים ומחקריים למען הבנה, העמקה ועשייה בזירה האקדמית והפוליטית. רוחב היריעה של התחום מהווה בסיס ללימוד ועיסוק בתחומים נגזרים או משיקים כמו יחסים בינלאומיים, כלכלה, תקשורת, משפטים, מנהל עסקים, פסיכולוגיה, מזרח תיכון, סוציולוגיה, פילוסופיה, חינוך, סטטיסטיקה, היסטוריה, גיאוגרפיה ועוד.

לרבים מהשילובים ערך מוסף, משום שהם פותחים צוהר לעולם ידע בין-תחומי שניתן להתמחות בו בשלב קורסי הליבה והבחירה (למשל, תקשורת פוליטית, פסיכולוגיה פוליטית, סוציולוגיה פוליטית, פילוסופיה פוליטית, גיאוגרפיה פוליטית, ייעוץ ארגוני פוליטי, סטטיסטיקה יישומית, והתמחויות אזוריות – כמו מזרח תיכון או מזרח אסיה).

בנוסף, אנו מציעים מספר תכניות מובנות:

משפטים- מדע המדינה, לשילוב עם לימודי משפטים (מסלול מותנה בקבלה נפרדת ללימודי משפטים)

תוכנית במנהיגות חינוכית-חברתית, לשילוב עם לימודי חינוך

לימודים לקראת תעודת הוראה תיכונית במקצוע האזרחות

מדע המדינה ויחסים בין לאומיים –מערכת הלימודים מותאמת לשילוב התכניות

הצטרפו אלינו!

 

מידע נוסף על תוכניות הלימודים לתואר בוגר במחלקה למדע המדינה

קישור למידע והרשמה לאוניברסיטה

מבנה תואר בוגר

במסגרת התואר הראשון שני מסלולים:
תכנית במסלול דו-חוגי – לימודים בשתי מחלקות במקביל.
תכנית במסלול חד-חוגי – לימודים מורחבים במדע המדינה בשילוב לימודים משלימים מחוץ למחלקה.

בשנה א' חייבים כל תלמידי המחלקה ללמוד במסלול הדו-חוגי. תלמיד יהיה רשאי לעבור למסלול חד-חוגי בשנת הלימודים השנייה רק אם עמד בתנאי המעבר המפורטים בפרק ד' בשנתון הפקולטה.

ניתן לשלב את לימודי התואר הראשון במחלקה למדע המדינה עם מספר תוכניות ייחודיות: 

לימודי הדגש בתכנית למנהיגות חברתית חינוכית בשיתוף המחלקה למדע המדינה וביה"ס לחינוךהתכנית מציעה מסגרת מיוחדת ויוקרתית המיועדת לסטודנטיות ולסטודנטים לתואר ראשון הרואים עצמם פעילים חברתיים בחברה האזרחית ובשדה החינוך. נקודת המוצא של התכנית היא שעל מנהיגים חברתיים להיות בעלי ידע, חזון ופרספקטיבה רב ממדית בתחום פעילותם. לכן, במהלך הלימודים יוענקו כלים מגוונים שיאפשרו ניתוח תהליכים מורכבים בארגונים, במערכת הפוליטית ובשדה החינוך; יזמות של  מהלכים יצירתיים ואחראיים; והנעה של תהליכי שינוי חברתי 

תוכנית משותפת עם ביה"ס למשפטים

לימודים לקראת תעודת הוראה תיכונית במקצוע האזרחות. המסלול נפתח בכל שנה ומתקבלים מסיימי שנה ב' ומעלה.

תוכניות למסיימי שנה א' ומעלה:

לימודי הדגש במדיניות ובממשל

לימודי הדגש בפסיכולוגיה פוליטית
 

למידע נוסף על תוכנית הלימודים לתואר בוגר (עמודים 12-3)

קישור לשנתון האוניברסיטה

קישור לאתר ההרשמה

יועץ ללימודי תואר ראשון: פרופ' אורן ברק

יועצת שנה א': גב' הילה סגל-קליין - ba.advisor.polsci@mail.huji.ac.il

תואר מוסמך

במחלקה למדע המדינה קיימות מספר מגמות ללימודי התואר השני ולכל אחת מהן תנאי קבלה שונים. ניתן ללמוד את התואר השני בכל המגמות במסלול מחקרי (כולל תיזה) או במסלול לא מחקרי.

מוסמך כללי - מחקרי ולא מחקרי

מגמה בדמוקרטיה ופוליטיקה בישראל

מגמה ביחסים בינלאומיים

מגמה בתקשורת פוליטית

תוכנית ללימודים מתקדמים (תל"מ) - שילוב תואר שני ושלישי

מוסמך כללי

לימודי מוסמך כללי מיועדים לתלמידות ולתלמידים המעוניינות להשאיר לעצמן את מרחב התמרון הרחב ביותר האפשרי בבניית תכנית הלימודים שלהן או להתמקד בתחומים שאינם שייכים לאחת המגמות (למשל מחשבה מדינית - לחצו לצפייה במצגת קורסים לדוגמא). לימודי מוסמך כללי מיועדים הן למסלול המחקרי והן למסלול הלא מחקרי. לימודים ללא מגמה כוללים את קורסי החובה הכלליים (בהתאם למסלול -  מחקרי/לא מחקרי) וקורסי בחירה עד להשלמת 36 נ"ז. תלמידות ותלמידים ללא מגמה מוזמנות להתייעץ בבחירת הקורסים עם יועצ/ת המ.א. של המחלקה.

לפרטים נוספים ותנאי קבלה באתר האוניברסיטה

למידע נוסף על מבנה הלימודים לתואר מוסמך (עמודים 18-13)

הליך ההרשמה למוסמך:

כדי להירשם בהצלחה ללימודי המוסמך יש לבצע את שתי הפעולות הבאות:

1. להירשם ולשלם בהרשמה מקוונת דרך אתר האוניברסיטה

2. במקביל יש למלא את טופס הרישום הפנימי ולשלחו בצירוף כל המסמכים הנדרשים לגב' אוראל לוי בפקולטה למדעי החברה

 

פרטים נוספים:

רכזת הרשמה למוסמך במחלקה למדע המדינה: גב' מורן מזרחי-אברהם: moranav@savion.huji.ac.il

רכזת הרשמה למוסמך בפקולטה למדעי החברה: גב' אוראל לוי: orele@savion.huji.ac.il

ד"ר אפרים פודוקסיק - יועץ תואר שני: 02-5883273  podoksik@mail.huji.ac.il

 

מגמה בדמוקרטיה ופוליטיקה בישראל

ראש המגמה: פרופ' גדעון רהט

הרציונל המרכזי של המגמה נשען על השילוב בין הייחודיות של המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית הממוקמת בסמוך למוקדי הממשל והפוליטיקה בישראל, תחומי המחקר הרלבנטיים, הן במשור התיאורטי והן במשור יישומי, של רבים מחברי המחלקה, והביקוש הקיים בקרב תלמידים שנרשמים ללימודים במחלקה ללמוד ולהבין באופן מעמיק ומעשי את המאפיינים, הדינאמיקות והתהליכים של הפוליטיקה והדמוקרטיה הישראלית. בהתאם, הלימודים במגמה יבחנו
סוגיות הנוגעות לדמוקרטיה ולפוליטיקה, בישראל ובכלל, מנקודות מבט אמפירית, תיאורטית ונורמטיבית. המטרה העיקרית היא להקנות לתלמידים ידע והבנה מובחנים וגם משולבים של שני היבטים אלו. מומחיותם של רבים מאנשי מחלקה במכלול ההיבטים של הדמוקרטיה והפוליטיקה בישראל מבטיחה תכנית מגוונת ויחודית ברמה גבוהה. השילוב בין דמוקרטיה ופוליטיקה בישראל מיועד להקנות הבנה עמוקה של מהות הדמוקרטיה ויכולת לבחון את נקודות החוזק והחולשה של יישומה במקרה הישראלי.

לפרטים נוספים ותנאי קבלה באתר האוניברסיטה

למידע נוסף על מבנה הלימודים לתואר מוסמך (עמודים 20-19)

הליך ההרשמה למוסמך:

כדי להירשם בהצלחה ללימודי המוסמך יש לבצע את שתי הפעולות הבאות:

1. להירשם ולשלם בהרשמה מקוונת דרך אתר האוניברסיטה

2. במקביל יש למלא את טופס הרישום הפנימי ולשלחו בצירוף כל המסמכים הנדרשים לגב' אוראל לוי בפקולטה למדעי החברה

 

פרטים נוספים:

רכזת הרשמה למוסמך במחלקה למדע המדינה: גב' מורן מזרחי-אברהם: moranav@savion.huji.ac.il

רכזת הרשמה למוסמך בפקולטה למדעי החברה: גב' אוראל לוי: orele@savion.huji.ac.il

ד"ר אפרים פודוקסיק - יועץ תואר שני: 02-5883273  podoksik@mail.huji.ac.il

מגמה ביחסים בינלאומיים

ראש המגמה: פרופ' דניאל שוורץ

המגמה נועדה לשלב לימודים ביחסים בינלאומיים כתחום נושק ללימודי מדע המדינה. מטרתה לאפשר לתלמידים המעוניינים להתמחות בסוגיות העוסקות בממשק שבין הזירה המדינתית והבינלאומית או בסוגיות עם נגיעה לזירה הבינלאומית לשלב קורסי יסוד וקורסי בחירה מהמחלקה ליחסים בינלאומיים. המגמה מבוססת על הקירבה הדיסציפלינרית בין המחלקות, ומאפשרת לתלמידים מתקדמים במדע המדינה לחזק את היכרותם עם תיאוריות ומתודות מתחום היחסים הבינאלומיים. המגמה מסייעת, באופן מיוחד, לתלמידים במסלול המחקרי המבקשים לחקור נושאים שיש להם נגיעה לזירה הבינלאומית להכיר את המחקר בתחום היחסים הבינלאומיים. זהו למעשה המסלול המרכזי, עבור תלמידים אלה, שמאפשר לגבש כלים ותיאוריות למחקרים המשלבים בין הזירה המדינתית והזירה הבינלאומית.

לפרטים נוספים ותנאי קבלה באתר האוניברסיטה

למידע נוסף על מבנה הלימודים לתואר מוסמך (עמודים 25-24)

הליך ההרשמה למוסמך:

כדי להירשם בהצלחה ללימודי המוסמך יש לבצע את שתי הפעולות הבאות:

1. להירשם ולשלם בהרשמה מקוונת דרך אתר האוניברסיטה

2. במקביל יש למלא את טופס הרישום הפנימי ולשלחו בצירוף כל המסמכים הנדרשים לגב' אוראל לוי בפקולטה למדעי החברה

 

פרטים נוספים:

רכזת הרשמה למוסמך במחלקה למדע המדינה: גב' מורן מזרחי-אברהם: moranav@savion.huji.ac.il

רכזת הרשמה למוסמך בפקולטה למדעי החברה: גב' אוראל לוי: orele@savion.huji.ac.il

ד"ר אפרים פודוקסיק - יועץ תואר שני: 02-5883273  podoksik@mail.huji.ac.il

מגמה בתקשורת פוליטית

ראש המגמה: פרופ' יפעת מעוז

המגמה בתקשורת פוליטית היא תכנית עילית המכוונת למשוך את תלמידות המוסמך הטובות ביותר בתחומים אלה שיהפכו לעתודה המחקרית והמקצועית שתוביל את התחום בישראל. התכנית תצייד תלמידות בכלים תיאורטיים ומתודולוגיים משני התחומים, הפוליטיקה והתקשורת, שיאפשרו להן לגבש הבנה עמוקה וזווית ראייה רחבה מהרגיל על הקשר וההשפעות ההדדיות שבין הפוליטיקה לתקשורת. בבסיסה הרעיוני של התכנית ההנחה שלא ניתן להבין את הקשר בין הפוליטיקה לתקשורת ללא הבנה מעמיקה של שני התחומים.

לפרטים נוספים ותנאי קבלה באתר האוניברסיטה

למידע נוסף על מבנה הלימודים לתואר מוסמך (עמודים 23-21)

הליך ההרשמה למוסמך:

כדי להירשם בהצלחה ללימודי המוסמך יש לבצע את שתי הפעולות הבאות:

1. להירשם ולשלם בהרשמה מקוונת דרך אתר האוניברסיטה

2. במקביל יש למלא את טופס הרישום הפנימי ולשלחו בצירוף כל המסמכים הנדרשים לגב' אוראל לוי בפקולטה למדעי החברה

 

פרטים נוספים:

רכזת הרשמה למוסמך במחלקה למדע המדינה: גב' מורן מזרחי-אברהם: moranav@savion.huji.ac.il

רכזת הרשמה למוסמך בפקולטה למדעי החברה: גב' אוראל לוי: orele@savion.huji.ac.il

ד"ר אפרים פודוקסיק - יועץ תואר שני: 02-5883273  podoksik@mail.huji.ac.il

תוכנית ללימודים מתקדמים (תל"ם)

ראש התוכנית ללימודים מתקדמים: פרופ' אורית קדר 

מידע כללי

המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים מציעה תוכנית לימודים חדשנית המשלבת תואר שני ושלישי ומבוססת על מלגות

לצפייה בעלון המידע בעברית

לצפייה בעלון המידע בערבית

·      עלון המידע מנוסח בלשון זכר, אך פונה לבני שני המינים.

על התוכנית

תכנית תל"מ היא תכנית הכשרה חמש-שנתית המשלבת תואר שני ודוקטורט במתכונת אמריקאית שלGraduate School , הנהוגה באוניברסיטאות המובילות בעולם. מסלול ההכשרה היוקרתי של המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית מציע סביבת לימוד אינטנסיבית, הישגית ומאתגרת ברמה אקדמית בינלאומית. התוכנית החדשה מיועדת להקנות לסטודנטים כישורים לביצוע מחקר מהשורה הראשונה ולמצב את תלמידי המחקר הנבחרים בחוד החנית של העשייה האקדמית במדע המדינה.

מספר מצומצם של סטודנטים מעולים, מסיימי תואר בוגר, ייבחרו על סמך הישגים אקדמיים יוצאי דופן ומגוון יכולות אינטלקטואליות, ובהן גמישות מחשבתית, יכולת העמקה ושאפתנות מחקרית, וכן על סמך תרומתם הפוטנציאלית לאווירה פורה ויצירתית.

מסלול ההכשרה נפתח בשנתיים שבמהלכן ישתתפו התלמידים בשורה של קורסים מתקדמים אשר יקנו להם היכרות שיטתית, מעמיקה וביקורתית עם מיטב המחקר העדכני בתחום. בנוסף יכתבו התלמידים עבודת גמר ("תזה"). עם תום חלק זה של ההכשרה, יוענק לסטודנט תואר מוסמך. שלוש השנים הבאות במסלול יוקדשו לכתיבת עבודת הדוקטור, להעמקת הידע דרך קורסים נוספים, ולהשתלבות בעולם המדעי, כולל הצגת פירות המחקר בפורומים אקדמיים בארץ ובעולם.

מסלול זה – הראשון מסוגו בארץ, שואף ליצור ביטחון כלכלי עבור "פרחי המחקר", שיאפשר להם להפוך את העשייה האקדמית למרכז חייהם המקצועיים. לשם כך, תוענק למתקבלים מלגת שכר לימוד לכל תקופת התוכנית (בכפוף לעמידה בתנאים), ורובם יועסקו בשכר בעבודות תרגול ומחקר. המצטיינים שבהם אף יתוגמלו במלגות קיום. בנוסף, יזכו התלמידים הנבחרים לתנאי לימוד מעצימים המעודדים מצוינות אקדמית, וכוללים הזדמנות לשיתוף פעולה מחקרי עם בכירי מדעני המדינה בישראל ועם מיטב תלמידי המחקר בארץ, וכן עדיפות בקבלת משאבים מוסדיים כגון מלגות להשתתפות בכנסים מדעיים בחו"ל.

למידע נוסף על מבנה הלימודים במסלול תל"ם (עמודים 31-27) 

שיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב

תוכנית תל"מ מקדמת שיתוף פעולה עם תוכנית המחקר המקבילה בחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל-אביב.  במסגרת שיתוף הפעולה יוכלו תלמידים משתי האוניברסיטאות ללמוד עד היקף של 4 נקודות זכות במסגרת ההסדר הבין-מוסדי.  על התלמיד לקבל אישור להשתתף בקורס מראש תוכנית תל"מ, מהחוג האחראי לקורס. לאחר אישורים אלו יש לאשר את העניין גם במערכת הפקולטה (רכזת המוסמך, אוריאל לוי).

 

הרשמה

ההרשמה מתבצעת דרך אתר הרישום של האוניברסיטה

מועמדים מתבקשים להגיש את החומרים הבאים לאוראל לוי ( orele@savion.huji.ac.il ) אחראית המוסמך בפקולטה  - עד לתאריך 1 ביוני, 2017:

  • טופס הרשמה מחלקתי
  • תדפיס ציונים מלימודי הבוגר, בציון גמר 90 לפחות
  • 2 המלצות המעידות על כישורי מחקר
  • קורות חיים
  • מסמך הצהרת כוונות בהיקף של שני עמודים, המפרט את תחומי העניין למחקר עתידי

לתשומת לבכם, במהלך הרישום תתבקשו לדרג עדיפויות.

תלמיד המעוניין בתל"ם יסמן אותו תחת 'מדע המדינה' שמספרו 311 (מסלול תל"ם הוא מסלול פנימי ולכן הוא לא רשום בנפרד)

 

המועמדים המובילים יזומנו לראיונות במהלך חודש יוני. לראיון יש להביא עבודת סיום קורס, או עבודת סמינר (אפשר גם להביא טיוטה של עבודת סמינר)

תוכנית השלמות אישית תורכב למתקבלים שאינם בוגרי מדע המדינה.

ניתן לקבל פרטים נוספים אצל:

גברת רינה צליק רכזת המחלקה למדע המדינה - 02-588-3058

לבירור פרטים בעניין ההרשמה לתכנית תל"ם במדע המדינה אתם מוזמנים לפנות למורן מזרחי-אברהם: moranav@savion.huji.ac.il או בטלפון: 02-588-2797. 

למידע אקדמי:

פרופ' אורית קדר ראש התוכנית ללימודי מחקר - orit.kedar@mail.huji.ac.il

 

דוקטורט

יועץ דוקטורט: פרופ' משה מאור

תכנית הדוקטורט של החוג למדע המדינה מיועדת למי שסיימו תואר שני מחקרי במדע המדינה, בממוצע של 85 ומעלה, כתבו תזה שגם עליה קיבלו ציון של 85 ומעלה ויש להן מנחה מיועד/ת מבין חברי הסגל.

שלב ראשון בהליך הקבלה הוא איתור מנחה מתאים. לשם כך מומלץ לבחון את ההתמחויות והפרסומים של חברי הסגל, לשלוח למנחים פוטנציאליים מייל עם קורות החיים שלכן ולקבוע עמם פגישה. (במקרים יוצאי דופן ניתן לשקול קבלה על תנאי של תלמידה שאין לה מנחה לתקופה שלא תעלה על שני סמסטרים).

תלמידות העומדות בכל התנאים האמורים לעיל מוזמנות להגיש בקשה, לאחר היוועצות ואישור המנחה המיועד/ת, לרשות לתלמידי מחקר לידי הגב' רות נידם (ruthn@savion.huji.ac.il). שימו לב שהרשות לתלמידי מחקר מקבלת ודנה בבקשות בשני מועדים בלבד במהלך השנה, ביולי ובינואר. הרשות תוודא שאתן עומדות בתנאי הסף של האוניברסיטה והחוג למדע המדינה ואו אז תעביר את בקשתכן לוועדת הדוקטורט של החוג.

מומלץ לקרוא בעיון את הדרישות הפורמליות להגשת הבקשה כמבואר באתר הרשות לתלמידי מחקר.

אם סיימת תואר שני במדע המדינה, בממוצע נמוך מ-85 ו/או קיבלת ציון הנמוך מ-85 בתזה, לצערנו לא נוכל לקבלך ללימודי תואר שלישי (הגם שניתן לדון במועמדותן של מי שנתוניהן נמוכים אך במעט מהסף, כגון: ממוצע של 84 בתואר השני וציון של 87 בתזה – במקרה זה עלייך להגיש בקשה לרשות לתלמידי מחקר (ruthn@savion.huji.ac.il), לאחר היוועצות ובאישור המנחה המיועד/ת. הרשות תחליט האם להעביר את בקשתך לדיון בוועדת הדוקטורט של החוג למדע המדינה).  

אם סיימת תואר שני לא מחקרי במדע המדינהבממוצע של 85 ומעלהויש לך מנחה מיועד/ת את יכולה להגיש לפקולטה למדעי החברה בקשה להירשם כתלמידה במעמד של "משלים במחקר" ובמסגרת זו לכתוב עבודת גמראת הבקשה יש להגיש לגב' אוראל לוי (orele@savion.huji.ac.il)  בליווי אישור מטעם המנחה המיועד/ת ויועץ הדוקטורט, פרופ' משה מאור (msmaor@mscc.huji.ac.il) ותדפיס ציונים מלא (מ.א.), עם העתק לגב' מורן מזרחי-אברהם: moranav@savion.huji.ac.il .

המנחה ויועץ הדוקטורט יכולים להתנות את אישורם בכך שתלמדי מספר קורסים תוך עמידה בתנאי מינימום. ככלל, תלמידות ידרשו ללמוד קורס אחד או שניים מבין קורסי החובה והיסוד לתלמידי מחקר. עם השלמת התזה והתנאים שנקבעו תוכלי להגיש לרשות לתלמידי מחקר בקשה להירשם ללימודי דוקטורט.

אם סיימת תואר שני בתחום דעת אחר, שאינו מדע המדינה, בממוצע כולל של 85 ומעלה וכתבת תזה עליה קיבלת 85 ומעלה ויש לך מנחה מיועד/ת מבין חברי הסגל, את יכולה להגיש לחוג למדע המדינה בקשה להתקבל במעמד "מתמחה למחקר". את הבקשה ניתן להגיש, בתיאום עם המנחה, כולל תדפיס ציוניים מהתואר הראשון והשני לפרופ' משה מאור (msmaor@mscc.huji.ac.il). ועדת הדוקטורט תשקול האם לקבל אותך ואם כן תקבע עבורך, בתיאום עם המנחה, תכנית השלמה (שסביר שתכלול קורסי ב.א., קורסי מ.א. וכן דרישה לכתיבת תזה במדע המדינה) ואת הציונים הנדרשים בחובות ההשלמה. לאחר סיום בהצלחה של תכנית ההשלמה תוכלי להגיש לרשות לתלמידי מחקר בקשה להירשם ללימודי דוקטורט.

בשאלות נוספות ניתן לפנות לרשות לתלמידי מחקר (ruthn@savion.huji.ac.il), לרכזת החוג למדע המדינה הגב' רינה צליק (rinatz@savion.huji.ac.il), ו/או ליועץ הדוקטורט, פרופ' משה מאור (msmaor@mscc.huji.ac.il). ואולם, אנא בדקו תחילה את המידע הרב באתר הרשות לתלמידי מחקר.

למידע נוסף על מבנה לימודי בדוקטורט (עמוד 32)

 

לקישור לאתר הרשות לתלמידי מחקר