תוכנית ללימודים מתקדמים (תל"ם)

ראש התוכנית ללימודים מתקדמים: פרופ' אורית קדר 

מידע כללי

המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים מציעה תוכנית לימודים חדשנית המשלבת תואר שני ושלישי ומבוססת על מלגות

לצפייה בעלון המידע בעברית

לצפייה בעלון המידע בערבית

·      עלון המידע מנוסח בלשון זכר, אך פונה לבני שני המינים.

על התוכנית

תכנית תל"מ היא תכנית הכשרה חמש-שנתית המשלבת תואר שני ודוקטורט במתכונת אמריקאית שלGraduate School , הנהוגה באוניברסיטאות המובילות בעולם. מסלול ההכשרה היוקרתי של המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית מציע סביבת לימוד אינטנסיבית, הישגית ומאתגרת ברמה אקדמית בינלאומית. התוכנית החדשה מיועדת להקנות לסטודנטים כישורים לביצוע מחקר מהשורה הראשונה ולמצב את תלמידי המחקר הנבחרים בחוד החנית של העשייה האקדמית במדע המדינה.

מספר מצומצם של סטודנטים מעולים, מסיימי תואר בוגר, ייבחרו על סמך הישגים אקדמיים יוצאי דופן ומגוון יכולות אינטלקטואליות, ובהן גמישות מחשבתית, יכולת העמקה ושאפתנות מחקרית, וכן על סמך תרומתם הפוטנציאלית לאווירה פורה ויצירתית.

מסלול ההכשרה נפתח בשנתיים שבמהלכן ישתתפו התלמידים בשורה של קורסים מתקדמים אשר יקנו להם היכרות שיטתית, מעמיקה וביקורתית עם מיטב המחקר העדכני בתחום. בנוסף יכתבו התלמידים עבודת גמר ("תזה"). עם תום חלק זה של ההכשרה, יוענק לסטודנט תואר מוסמך. שלוש השנים הבאות במסלול יוקדשו לכתיבת עבודת הדוקטור, להעמקת הידע דרך קורסים נוספים, ולהשתלבות בעולם המדעי, כולל הצגת פירות המחקר בפורומים אקדמיים בארץ ובעולם.

מסלול זה – הראשון מסוגו בארץ, שואף ליצור ביטחון כלכלי עבור "פרחי המחקר", שיאפשר להם להפוך את העשייה האקדמית למרכז חייהם המקצועיים. לשם כך, תוענק למתקבלים מלגת שכר לימוד לכל תקופת התוכנית (בכפוף לעמידה בתנאים), ורובם יועסקו בשכר בעבודות תרגול ומחקר. המצטיינים שבהם אף יתוגמלו במלגות קיום. בנוסף, יזכו התלמידים הנבחרים לתנאי לימוד מעצימים המעודדים מצוינות אקדמית, וכוללים הזדמנות לשיתוף פעולה מחקרי עם בכירי מדעני המדינה בישראל ועם מיטב תלמידי המחקר בארץ, וכן עדיפות בקבלת משאבים מוסדיים כגון מלגות להשתתפות בכנסים מדעיים בחו"ל.

למידע נוסף על מבנה הלימודים במסלול תל"ם (עמודים 31-27) 

שיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב

תוכנית תל"מ מקדמת שיתוף פעולה עם תוכנית המחקר המקבילה בחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל-אביב.  במסגרת שיתוף הפעולה יוכלו תלמידים משתי האוניברסיטאות ללמוד עד היקף של 4 נקודות זכות במסגרת ההסדר הבין-מוסדי.  על התלמיד לקבל אישור להשתתף בקורס מראש תוכנית תל"מ, מהחוג האחראי לקורס. לאחר אישורים אלו יש לאשר את העניין גם במערכת הפקולטה (רכזת המוסמך, אוריאל לוי).

 

הרשמה

ההרשמה מתבצעת דרך אתר הרישום של האוניברסיטה

מועמדים מתבקשים להגיש את החומרים הבאים לאוראל לוי ( orele@savion.huji.ac.il ) אחראית המוסמך בפקולטה  - עד לתאריך 1 ביוני, 2017:

  • טופס הרשמה מחלקתי
  • תדפיס ציונים מלימודי הבוגר, בציון גמר 90 לפחות
  • 2 המלצות המעידות על כישורי מחקר
  • קורות חיים
  • מסמך הצהרת כוונות בהיקף של שני עמודים, המפרט את תחומי העניין למחקר עתידי

לתשומת לבכם, במהלך הרישום תתבקשו לדרג עדיפויות.

תלמיד המעוניין בתל"ם יסמן אותו תחת 'מדע המדינה' שמספרו 311 (מסלול תל"ם הוא מסלול פנימי ולכן הוא לא רשום בנפרד)

 

המועמדים המובילים יזומנו לראיונות במהלך חודש יוני. לראיון יש להביא עבודת סיום קורס, או עבודת סמינר (אפשר גם להביא טיוטה של עבודת סמינר)

תוכנית השלמות אישית תורכב למתקבלים שאינם בוגרי מדע המדינה.

ניתן לקבל פרטים נוספים אצל:

גברת רינה צליק רכזת המחלקה למדע המדינה - 02-588-3058

לבירור פרטים בעניין ההרשמה לתכנית תל"ם במדע המדינה אתם מוזמנים לפנות למורן מזרחי-אברהם: moranav@savion.huji.ac.il או בטלפון: 02-588-2797. 

למידע אקדמי:

פרופ' אורית קדר ראש התוכנית ללימודי מחקר - orit.kedar@mail.huji.ac.il