תואר בוגר

מבנה תוכנית תואר בוגר

תכנית הלימודים של המחלקה למדע המדינה מציעה לסטודנטיות ולסטודנטים ידע, הבנה ויכולת ניתוח של תופעות, מוסדות והתנהגות פוליטית בישראל ובעולם.

חוקרות מדע המדינה בוחנות כיצד מתנהלת פוליטיקה – הן בתוך המדינה, והן בין מדינות. הן שואלות שאלות כמו - מדוע פורצות מלחמות? איך מוקמות קואליציות? מהו קמפיין פוליטי אפקטיבי? למה דתות מסוימות רוחשות איבה לבני דתות אחרות? איך מעוצבת מדיניות ציבורית? מהו צדק חברתי? האם תנועות חרם כמו ה-BDS  הן מוסריות? כיצד אמצעי התקשורת מסקרים פוליטיקה? מתי דמוקרטיות אינן יציבות? איך מעוצבת דעת קהל, ואיך זוכים בבחירות? אם אתן מתעניינות בדרך פעולתו של העולם הפוליטי בישראל וברחבי העולם – זה שדה המחקר בשבילכן.

במהלך הלימודים נעסוק במגוון רחב של נושאים כמו התנהגות פוליטית, פוליטיקה השוואתית, מחשבה מדינית, תקשורת פוליטית, מדיניות ציבורית, פסיכולוגיה פוליטית, כלכלה פוליטית, מודלים של משטרים, בחירות, מפלגות, קבלת החלטות, מחאה, אלימות פוליטית וטרור, אתניות ולאומיות, יחסי דת ומדינה ועוד.

בתכנית הלימודים נקדיש תשומת לב רבה לפוליטיקה הישראלית ונעסוק בהרחבה גם בפוליטיקה באזורים אחרים בעולם, כולל מן הבחינה ההשוואתית.

 

בשנה הראשונה נקדיש את עיקר הלימוד לקורסי יסוד בתחומים כמו מבוא למדע המדינה, מחשבה מדינית, פוליטיקה השוואתית, משטר מדינת ישראל, ועוד. כמו כן, המחלקה מאפשרת לתלמידות ללמוד קורס בחירה אחד כבר בשנה הראשונה ללימודים.

בשנים הבאות התלמידות נהנות ממגוון רחב של קורסי בחירה כמו תקשורת פוליטית, מבוא לפסיכולוגיה פוליטית, מבוא לכלכלה מדינית, ורבים אחרים.

הלימודים במדע המדינה מתקיימים במסלול הדו-חוגי בלבד בשנה הראשונה, ובשנה השנייה ולאחר עמידה בתנאי המעבר הנדרשים ב פקולטה ניתן לעבור למסלול החד-חוגי.

פרטים נוספים לגבי מבנה הלימודים והיקף הנקודות הנדרשות לתואר נמצאים בשנתון באתר האוניברסיטה.

 

נקודות זכות (נ"ז) נדרשות

  • במסלול הדו חוגי - 60 נ"ז (56 במדע המדינה+ 4 אבני פינה)
  • במסלול החד חוגי רגיל- 64 נ"ז (60 במדע המדינה+ 4 אבני פינה)
  • במסלול החד חוגי מורחב- 72 נ"ז (68 במדע המדינה+ 4 אבני פינה), במסלול הדו-חוגי המשותף עם משפטים – 56 נ"ז (52 במדע המדינה+ 4 אבני פינה)

 

תוכניות מיוחדות

המחלקה מציעה מספר תכניות שתאפשרנה לכן להתמקד בנתיב הקריירה שמעניין אתכן:

תוכנית משותפת עם ביה"ס למשפטים

תחומי הלימוד של מדע המדינה ומשפטים היו שלובים לעולם. לא ניתן להפריד את הפוליטיקה מהמשפט. כיום יותר מתמיד המשפט מושפע מתהליכים פוליטיים, ותהליכים פוליטיים מושפעים מהמשפט. ללא הבנה מעמיקה של עולם המשפט, כמעט בלתי אפשרי לקדם יעדים פוליטיים בזירה הציבורית. הבנת הכוחות הפועלים בזירה החברתית במדינה היא הכרחית לקידום ופיתוח המשפט. לימוד בתוכנית המשולבת של משפטים ומדע המדינה מאפשר להשיג את אותה הבנה ומלמד עוד על חשיבות הקשר בין התחומים.

נוסף לכן, לימודים בתוכנית המשולבת מעניקים לאלו המעוניינות לעבוד בשירות הציבורי או בעבודות בעלות נופך ציבורי ידע רחב ויתרון בגישה לאותן עבודות.

תכנית הלימודים במדע המדינה היא התכנית המחייבת את מספר נקודות החובה הנמוך ביותר במדעים העיוניים באוניברסיטה העברית ועל כן היא גם תכנית גמישה מאד המאפשרת שילוב של תחומי דעת נוספים ובכללם משפטים.

פרטים נוספים במזכירות מדע המדינה - גלית אוהב-ציון: political@savion.huji.ac.il , או במזכירות משפטים, ססיל שרון: ceciles@savion.huji.ac.il.

 

בוגר דו-חוגי במדע המדינה ובחינוך בהדגש מנהיגות חברתית חינוכית

מטרת הלימודים היא להציע לתלמידות התואר הראשון מסגרת מיוחדת ויוקרתית המיועדת לסטודנטיות הרואות עצמן פעילות חברתית בזירה הציבורית ובשדה החינוך. נקודת המוצא של המסלול היא כי מנהיגות חברתיות הן בעלות ידע, חזון ופרספקטיבה רחבה בתחום פעילותן, קשובות לשינויים בתוך ומחוץ לארגון, בעלות יכולת להניע תהליכים ולהוביל מהלכים יצירתיים ואחראיים. כדי לענות להגדרה זו של מנהיגות, המסלול מאגד בתוכו עולמות תוכן מגוונים המעוגנים בשתי דיסציפלינות: מדע המדינה וחינוך.

בסיום הלימודים התלמידות יהיו זכאיות לתואר ראשון במדע המדינה ובחינוך וכן לאישור בגיליון הציונים על סיום לימודי הדגש בתכנית למנהיגות חברתית חינוכית.

לחצו לצפייה בעלון המידע

המתקבלות ללימודים לחוגים לחינוך ומדע המדינה מוזמנות לפנות למידע נוסף אל:

מור שגיא, רכזת התכנית: mor.sagi@mail.huji.ac.il

רינה צליק, המחלקה למדע המדינה: rinatz@savion.huji.ac.il

אושרה פנחסי, החוג לחינוך: oshrap@savion.huji.ac.il    

 

לימודי הדגש בממשל ובמדיניות

המחלקה למדע המדינה מציעה לסטודנטיות אפשרות למקד את לימודיהן החל משנה ב׳ בתחומי המדיניות והממשל. לימודי ההדגש מכוונים במיוחד למי שבוחנות אפשרות של השתלבות במערכת הציבורית או המפלגתית, לרבות רשויות המדינה, רשויות השלטון המקומי, ארגוני החברה האזרחית והמערכת המפלגתית. התכנית ממקדת את המבט במוסדות שקובעים ומשפיעים על מדיניות ובתהליך קביעת המדיניות. לימודי ההדגש פתוחים לכל תלמידות המחלקה למדע המדינה שסיימו את לימודי שנה א' לתואר הבוגר בציון ממוצע של 80 ומעלה. בסיום הלימודים הסטודנטיות יהיו זכאיות לתואר ראשון במדע המדינה בציון הערה בגיליון הציונים בדבר השלמת לימודי הדגש במדיניות ובממשל. פרטים נוספים במזכירות מדע המדינה:political@savion.huji.ac.il ,או אצל ראש לימודי ההדגש, פרופ' גידי רהט.

 

לימודי הדגש בפסיכולוגיה פוליטית

הפקולטה למדעי החברה והמחלקה למדע המדינה גאות להשיק מסלול לימודי הדגש בנושא פסיכולוגיה פוליטית. התכנית תציע לתלמידות מצטיינות במחלקה למדע המדינה (בדו-חוגי עם פסיכולוגיה, כלכלה, תקשורת וסוציולוגיה) מסגרת מיוחדת המפגישה בין שני עולמות התוכן – הפסיכולוגיה והפוליטיקה. פסיכולוגיה פוליטית משתמשת בכלים ותיאוריות מעולם הפסיכולוגיה כדי לבחון סוגיות פוליטיות ולראות אותן מפרספקטיבה ייחודית. כך, תיאוריות בפסיכולוגיה חברתית וקוגניטיבית, תיאוריות אישיות, וגם תיאוריות בנוירו-פסיכולוגיה ובפסיכולוגיה אבולוציונית, משמשות כדי לחקור פוליטיקאיות/ים, התנהגות אזרחיות/ים, פעילות/ים פוליטיים, תוצאות פוליטיות ומוסדות פוליטיים. ידע בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית הוא כלי משמעותי בארגז הכלים של בעלות מקצוע בעולם הפוליטי, ומשמש כיום בשטח בתחומים של ייעוץ פוליטי, ניהול קמפיינים תקשורתיים, יישוב סכסוכים, קבלת החלטות במגזר הציבורי, שינוי עמדות ושכנוע, ואף הוראה וחינוך. בסיום הלימודים הסטודנטיות יהיו זכאיות לתואר ראשון במדע המדינה וכן לאישור בגיליון הציונים על לימודי הדגש בתכנית לפסיכולוגיה פוליטית. מספר המקומות בתכנית מוגבל. סטודנטיות המעוניינות להתמיין לתכנית יכולות לקבל פרטים נוספים באתר המחלקה למדע המדינה, במייל political@savion.huji.ac.il, או מראש לימודי ההדגש, פרופ' פזית בן-נון בלום.

 

קורסים ייחודיים

סדנת מצטיינות ופורום מצטיינות – סדנאות לסטודנטיות מצטיינות בשנה ב' ו- ג' מוזמנות בלבד על סמך ציונים בשנים קודמות.

קורס מתמחות – המחלקה מציעה לסטודנטיות להשתלב בסדנת התמחות (Internship) שמטרתה לצבור ניסיון בשטח. במסגרת הסדנה תוכלו להתנסות בעבודה בפועל במוסדות ציבוריים וממשלתיים בירושלים ומחוצה לה, בארגונים חברתיים, רשויות מקומיות, מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ועוד.

קורס בתי המחוקקים –  קורס מוסמך המשלב סיורים ומתקיים במקביל בקמפוס ובמשכן הכנסת. הקורס פתוח גם לסטודנטיות מצטיינות בשנה ג' (באישור המרצה).

קורס הנגשת מידע למקבלי החלטות - קורס בוגר יישומי הניתן ע"י ראש המרכז למחקר ומידע של הכנסת. 

 

יועצות/ים

אתן/ם מוזמנות/ים ליצור קשר ולהעלות שאלות לגבי מהלך הלימודים והרשמה:

- יועצת שנה א'

- יועץ תואר בוגר