הצהרת כוונות

המחלקה למדע המדינה

הצהרת כוונות

יולי 2022

 

המשימה של המחלקה למדע המדינה היא לתרום להבנה טובה יותר של הפוליטיקה ולהעשיר את העיסוק הציבורי בפוליטיקה באמצעות מחקר, חינוך ושירות ציבורי. חברי וחברות המחלקה שואפים ושואפות לקדם את הידע האקדמי בדיסציפלינה—דרך מחקר נורמטיבי, תיאורטי ואמפירי—באמצעות פרסום בזירות מחקריות מובילות ושיתופי פעולה מחקריים בינלאומיים. המחלקה שואפת לשמר ולבסס את מעמדה כמחלקה מובילה למדע המדינה בעולם, ולשמור על המוניטין שלה כאחד המרכזים המובילים למחקר השוואתי של הפוליטיקה הישראלית.

 

לצד הדגשת המצוינות במחקר, המחלקה שואפת לרמה הגבוהה ביותר של הוראה אקדמית. לימודי התואר הראשון במחלקה נועדו להקנות אוצר מילים אנליטי, נקודות מבט פילוסופיות ומיומנויות מעשיות למחקר אמפירי, במטרה להעניק לסטודנטים ולסטודנטיות הבנה טובה וביקורתית יותר של המערכת הפוליטית. לימודי תואר ראשון במחלקה יציבו את מקבלי ומקבלות התואר הראשון בעמדת זינוק למגוון רחב של קריירות מקצועיות ועמדות השפעה בזירה המקומית והעולמית. כדי להשיג מטרות אלו, ההוראה במחלקה משלבת טקסטים קלאסיים בדיסציפלינה לצד מחקרים בולטים שפורסמו לאחרונה, בדגש על הפוליטיקה הישראלית. לימודי התואר השני נועדו למקם את הסטודנטים והסטודנטיות בחזית המחקר במדע המדינה בכל הנוגע להיכרות עם דיונים תיאורטיים מרכזיים ואסטרטגיות אמפיריות מתקדמות של עיצוב מחקר וניתוח נתונים. בוגרי לימודי המחקר במחלקה יצוידו בארגז כלים רחב היקף להמשך מחקר, הוראה וקריירות מגוונות בתוך האקדמיה ומחוצה לה.

 

המחלקה מתגאה במיקומה בירושלים: מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית המגוונת וביתם של מרכזי-עצמה פוליטיים.  המחלקה שואפת לטפח קהילה תוססת ומכילה הנהנית ממגוון של רעיונות ונקודות מבט, תוך מחוייבות לשוויון הזדמנויות בכל היבטי פעולתה. כמו כן, המחלקה שואפת לבנות גשרים ולתרום לקהילה הרחבה שמחוץ לאוניברסיטה על ידי ביצוע מחקר שיעשיר את השיח הציבורי בארץ ובעולם ויתרום למעצבי מדיניות בישראל ומחוצה לה תובנות ייחודיות לגבי האתגרים וההזדמנויות של הפוליטיקה העכשווית.