יפתח אלעזר

Yiftah new 2019
דוקטור, המחלקה למדע המדינה
חדר 4316, חברה
שעת קבלה: ב', 16:30-15:30
02-588-3270

 

 

אני מרצה במחלקה למדע המדינה של האוניברסיטה העברית המתמחה בהיסטוריה של רעיונות פוליטיים ובתיאוריה פוליטית. גדלתי בתל-אביב ועבדתי כעיתונאי במשך מספר שנים. אחרי תואר ראשון בפילוסופיה ובתוכנית אמירים ותואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית, השלמתי דוקטורט במדע המדינה בפרינסטון, בהדרכתו של פיליפ פטיט, ופוסט-דוקטורט בייל.

תחומי המחקר וההוראה שלי כוללים את המסורת של מחשבה פוליטית רפובליקנית, מבקריה ותרומתה האפשרית לתיאוריה דמוקרטית עכשווית; תפיסות של חירות, אזרחות, קהילה וממשל; והיסטוריה של מחשבה פוליטית במאות השבע-עשרה והשמונה-עשרה.

מאמרים שפרסמתי או שעומדים להתפרסם עוסקים בפילוסופיה הפוליטית של ריצ׳רד פרייס, ג׳רמי בנתאם, אדם פרגוסון ואדם סמית׳; בהיסטוריה של מושג החירות (עם אפרים פודוקסיק); ובמושג של ״אזרחות אתנורפובליקנית״ בישראל (עם נתן מיליקובסקי). 

ערכתי (עם ז׳נבייב רוסלייר) ספר מאמרים בתיאוריה פוליטית עכשווית בשם רפובליקניזם ועתיד הדמוקרטיה (הוצאת קיימברידג', 2019). אני כותב ספר בשם מהפכת החירות: ריצ׳רד פרייס והרעיון של חירות כממשל עצמי. הספר חוקר את הרעיון של חירות כממשל עצמי שפיתח הפילוסוף ריצ׳רד פרייס ואת משמעותו בעידן המהפכות במאה השמונה-עשרה ובזמננו.