יפתח אלעזר

יפתח אלעזר
יפתח
אלעזר
דוקטור, המחלקה למדע המדינה
חדר 4316, חברה
יועץ מוסמך
שעות קבלה: בתיאום מראש
yiftah.elazar@mail.huji.ac.il

 

 

אני מרצה במחלקה למדע המדינה של האוניברסיטה העברית. אני בוגר תואר ראשון בפילוסופיה ובתוכנית אמירים ותואר שני במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית. למדתי לדוקטורט במדע המדינה באוניברסיטת פרינסטון, ועשיתי פוסט-דוקטורט באוניברסיטת ייל.

תחום המחקר שלי הוא תיאוריה פוליטית והיסטוריה של רעיונות פוליטיים. רוב המחקר שלי עד היום עסק ברעיונות פוליטיים בתקופת הנאורות ובדרך שבה הם מתקשרים לשיחות עכשוויות על פוליטיקה. יש לי עניין מיוחד במסורת הפוליטית הרפובליקנית, העוסקת בערכים ובמוסדות של הקהילה הפוליטית ששייכת לאזרחיה. עסקתי ואני עוסק, בין היתר, במושגים רפובליקניים של חירות, כמו היעדר אדנות וממשל עצמי, ובמושגי חירות מתחרים; בדרך שבה לאומנים מאמצים ומעוותים רעיונות רפובליקניים; באתגר שמציבה הנאורות הסקוטית לרפובליקניזם; ובדרך שבה מחשבה פמיניסטית שיכללה והעשירה את הזרם הרדיקלי של המסורת הרפובליקנית.

ערכתי (עם ז׳נבייב רוסלייר) ספר מאמרים בתיאוריה פוליטית עכשווית בשם רפובליקניזם ועתיד הדמוקרטיה (הוצאת קיימברידג׳, 2019). אני כותב ספר בשם מהפכת החירות: ריצ׳רד פרייס והרעיון של חירות כממשל עצמי. הספר חוקר את הרעיון של חירות כממשל עצמי שפיתח הפילוסוף ריצ׳רד פרייס ואת משמעותו בעידן המהפכות במאה השמונה-עשרה ובזמננו. לרשימת מאמרים שפרסמתי, ראו את האתר האישי שלי.

אני מלמד קורסים בנושאים כגון הרעיון הדמוקרטי, הולדת הפמיניזם, מושג החירות וקפיטליזם ומוסר. אני מנחה תלמידות ותלמידים למ״א ולדוקטורט במגוון של נושאים בהיסטוריה של מחשבה פוליטית ובתיאוריה פוליטית עכשווית. אני גם ראש המגמה לתואר שני במחשבה פוליטית. אם מעניין אתכן/ם ללמוד או לחקור את הנושאים הללו - אל תהססו לפנות ולהתייעץ.